Anasayfa      Hakkımızda      Ürünler      Sektörler      Destek      İletişim                                                                                 

 

Ürünler

   Antep Fıstığı Yükleme, Boşaltma, Taşıma Sistemleri

 

 

Antep fıstığı, Türkiye'de çoğunlukla kuruyemiş olarak tüketilir. Çerezlik olarak kullanılmasının yanında dondurma, pasta ve çikolata sanayinde aranan bir üründür.  Özellikle iç olarak kullanıldığı yerlerde renk ve lezzet üstünlüğü yönünden Türk fıstıkları tercih edilmektedir.


Antep fıstığı, hava basıncı veya vakum ile taşınabilen bir tarım ürünüdür. Hem kabuklu fıstık hem de iç fıstık olara taşınabilmektedir. Antep fıstığı hava ile taşındığı takdirde helezon, konveyör veya kovalı elevatör gibi makine veya mekanizmalarda oluşan kırma problemi yaşanmamaktadır. Fıstık unu, tozu kapalı borular içinde iletildiği için ortama toz yayılmamaktadır. Böylece gıda güvenliği ve işletmenin temizliği gibi avantajlar elde edilmektedir.


Pnömatik antep fıstığı iletim sistemlerinde farklı uygulamalar için farklı sistemler kullanılmaktadır.


Örnek Uygulamalar

 

Çuval Doldurma:

Çuval, big bag, konteyner gibi taşıma ortamlarına dolum yapılır. Vakumlu taşıma sistemi ile antep fıstığı, yerden veya depodan çekilir. Sergi yerlerinde kurutulan antep fıstığı vakum sistemi ile çekilerek çuvallara doldurulmaktadır. Böylece iş gücünden tasarruf sağlanmaktadır.

 

Çuval Boşaltma:

Çuvalda bulunan antepfıstığı, bunkere boşaltılarak pnömatik nakil hattına aktarılır. Boru hattı ile istenilen depoya, siloya, miksere veya kazana antep fıstığı dolumu yapılır.

 

Kamyona / traktöre antep fıstığı yükleme boşaltma:

Depoda, siloda, yerde bulunan antep fıstığı vakum ile çekilir, kamyona veya römörka taşınır.


Fabrika içi antep fıstığı taşıma:

Silo, depo, yer, boşaltma çukuru ,makina çıkışı gibi yerlerden yine tesis içindeki yerlere taşınır. antep fıstığı kurutma işleminin yapıldığı sergi yerlerinden vakum ile alınıp, işleme makinalarına gönderilir.


Binalar / fabrikalar arası antep fıstığı taşıma:

Antep fıstığı, farklı binalara taşınır.  Örneğin depodan fabrikaya, siloya antep fıstığı taşıması sağlanmaktadır.

 

Silo Doldurma Boşaltma:

Kamyon, zemin, bunker gibi yerlerden alınan fındığın siloya dolum yapılır. Silo içinde bulunan antep fıstığı ile kamyona yükleme, fabrika, makine veya başka bir siloya taşıma işlemi yapılır.

 

 

antep fıstığı çuvalı boşaltma

Çuvaldan depoya antep fıstığı boşaltma

 

antep fıstığı Çuval Dolum

Depoda, zeminde veya sergen yerinde bulunan fıstığın vakum ile çuvala doldurulması

 

Kamyondan Tane antep fıstığı boşaltma

Kamyondan depoya antep fıstığı boşaltma

 

Silo antep fıstığı boşaltma

Silo içinden kamyona antep fıstığı dolum işlemi

 

Silo antep fıstığı Doldurma

Helezon ve pnömatik sistem ile silo dolumu

 

Dane antep fıstığı vakum dolum

Yerde bulunan antep fıstığının silolara aktarılması

 

antep fıstığı Çuvalı boşaltma

Çuvalda bulunan antep fıstığının siloya doldurulması

 

Seyyar Pnömatik Antep Fıstığı Yükleme Boşaltma Sistemi

Seyyar pnömatik nakil ve iletim sisteminde vakum hortumu ile çekilen antep fıstığı istenilen yere hava basıncı ile taşınır. Temel bileşenleri hava körüğü ( blower ), hava kilidi, ve siklon sistemidir.  Vakum hortumu antep fıstığını silodan, yerden veya kamyondan çeker. Çekilen antep fıstığı, boşaltma sistemi ile istenilen yere aktarılabilir. Kamyona, siloya, depoya dolum yapılabilir. Bu sistemi kullanmak için bir kişi yeterlidir.

 

Seyyar pnömatik taşıma sisteminin avantajları:

– Buğday, arpa, antep fıstığı, nohut, susam gibi malzemelerin hiç zarar görmeden ve kırma yapmadan hava yardımı ile taşınmasını sağlar.

 

– Antep fıstığı yerden, kamyondan veya silodan vakum ile çekilir ve yine yere, kamyona veya siloya aktarılır.

 

– Helezonun ulaşamadığı yerlerde rahatlıkla kullanılabilir

 

– Antep fıstığı yatayda 80 metre dikeyde 40 metre mesafeye taşınabilir

 

– Sistem elektrik motoru ve dizel motoru ile çalıştırılabildiği gibi, traktör ile de çalıştırılabilir.

 

– Kamyon, traktör gibi taşıtlara takılabilen az yer kaplayan, istenilen kapasitede taşıma sistemleri mevcuttur. 

 

Seyyar fıstık yükleme boşaltma silo kamyon dolum yatay depo>

antep fıstığı Vakum dolum

Pnömatik Taşıma Sistemlerinin Konveyör, Helezon ve Elevatörlere göre avantajları

- Konveyor, elevatör ve helezonlu taşıyıcılarda malzeme genellikle doğrusal yolları takip eder. Helezonlar tamamen doğrusal taşıma yaparlar. Mal yatay, dikey veya eğimli taşınabilir. Helezon ile taşıma mesafesi kısadır. Kovalı elevatör sistemleri ise genellikle sadece dikey doğrultularda malzeme taşır. Konveyör sistemleri ise genellikle yatay düzlemde çalışır. Konveyor ile taşınan malzemelerde sağa sola dönüşler yapmak mümkündür. Helezonlu sistemlerin küçük boyutluları taşınabilmekte ve yer değiştirilebilmektedir. Bunun dışında hem helezon, hem kovalı elevatör hem de konveyörler uygulama ortamlarında sabit bir zemine monte edilirler. Pnömatik taşıma sistemleri boyutlarına göre hem sabit hem de seyyar olarak üretilebilir. Malzeme iletim yolu yatay, dik veya kıvrımlı olabilir, herhangi bir sınırlama bulunmamaktadır. Aynı zamanda koveyör ve elevatör sistemlerinin aksine taşıma hattı için yer ihtiyacı da çok azdır. Gerektiğinde sadece boru hattının yönü ve yeri değiştirilerek farklı yönlere taşıma yapmak mümkündür. Kovalı elevatör, konveyör ve helezon sistemlerinde değişiklik ve ekleme yapmak çok daha zordur.

-Kovalı elevatör ve konveyorlü makinalarda bir çok mekanik parça, motor, redüktör ve bilya bulunmaktadır. Parça sayısı fazla olduğu için arıza yapma ihtimali yüksektir. Elevatör ve konveyörlerin parça bakımı ve değiştirme işlemleri de zahmetlidir. Özellikle uzun mesafeli konveyör sistemlerinde sadece bilya değişimi bile çok maliyetli ve zaman alan bir işlemdir. Havalı taşıma sistemlerinde genellikle blower ve hava kilidi adı verilen iki temel cihaz ile bunları çalıştıran motor ve redüktör bulunmaktadır. Sistemin diğer bileşenleri boru hattı, siklon ve silo gibi öğelerdir. Konveyör ve elevatör sistemlerine göre çalışan ve hareket eden parça sayısı çok daha az olduğu için pnömatik taşıma sistemlerinin arıza yapma riski de düşüktür. Tamir ve bakım işlemleri kısa sürede bitirilebilmektedir.

- Helezon ile taşıma işlemi özellikle antep fıstığı, antep fıstığı, çekirdek gibi hassas malzemeler için uygun değildir. Bu tip malzemeler helezonun dönen parçaları arasında kolaylıkla sıkışıp kırılabilmektedir. Havalı taşıyıcılarda ise taşınan malzemeye zarar verecek herhangi bir ekipman bulunmamaktadır.

- Kovalı elevatör ve konveyör sistemleri genellikle malzemeyi açık bir ortamda taşımaktadır. Özellikle tozlu malzemelerde ortama toz karışması, hareketli ekipmanların kirlenmesi gibi problemler olabilmektedir. Gıda malzemelerinin elevatör ve konveyör ile taşınmasında ortama dağılan gıda parçacıkları bakteri olulşumu riskini doğurmakta, hijyen problemlerine sebep olmaktadır. Hava ile taşıma sistemlerinde ise malzeme kapalı borular içinde iletilmektedir. Ortama herhangi bir toz, partikül yayılımı olmamaktadır.

 

 

Endüstriyel Çözümler

Hammadde Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Havalı Taşıma ve Dozajlama Sistemleri

Ekipmanlar

Seyyar Havalı Taşıma Sistemi

Yazılım Geliştirme

 

Ekipman ve Parça Üretimi

Dişli ve Redüktör

Hava Kilidi / Hücre Tekeri

Akış Kontrol Yön Klepesi

Hava Körüğü (Blower)

Jet Filtre

Çuval Boşaltma Sistemi

Big Bag Boşaltma Sistemi

Silo Ekipmanları

Silo Kontrol Sistemi

Helezon Konveyör

Dolum Körüğü

Özel Tasarımlı Makinalar

Anasayfa

Hakkımızda

Ürünler

Sektörler

Destek

İletişim

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Polimak Grup Endüstriyel Üretim San. AŞ.